воскресенье, 4 февраля 2018 г.

Тема уроку: Зірка Мензатюк. «Таємниця козацької шаблі» - пригодницька повість сучасної письменниці про мандрівку історичними місцями України.
Мета уроку: 
формувати в учнів предметні компетенції:стисло ознайомити  із життєвим та творчим шляхом  письменниці; опрацювати ідейно-художній зміст повісті «Таємниця козацької шаблі»; створити презентацію «Історичні місця України» ;
формувати ключові компетентності:   розвивати читацький інтерес п’ятикласників,  творчу увагу, логічне мислення, культуру мовлення; удосконалювати навички виразно читати, переказувати текст,  аргументовано й грамотно висловлювати власну думку щодо проблем, порушених у творі;  вміння збирати інформацію для створення презентації на  задану тему, створювати ілюстрації до твору;   використовувати інтернет ресурси                                                                         для  своєї самоосвітньої діяльності;
формувати емоційно-ціннісне ставлення :  національну свідомість, патріотичні почуття,  громадянську позицію; усвідомлення актуальності цих понять у нашому житті; повагу до героїчного минулого нашого народу; зацікавити дітей вивчати матеріал на випередження в домашньому опрацюванні 
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань і формування вмінь          
 Обладнання: портрет Зірки Мензатюк,  повість «Таємниця козацької  шаблі», видавництво Старого Лева, 2006; презентація «Мандри Руснаків історичними місцями ;  Буктрейлер на книгу Зірки Мензатюк Таємниця козацької шаблі;  аудіозапис твору у виконанні радіоведучого Андрія Боднарчука, учасника проекту «Книги, що говорять»;  ілюстрації та малюнки до повісті, які підготували учні;  на дошці епіграф: «Людина, яка не знає свого минулого, не варта майбутнього», уривок з пісні «Ой на горі та женці жнуть»!( https://www.youtube.com/watch?v=PEUzUK5vRzY); під темою уроку записане  ключове завдання уроку: Яка таємниця козацької шаблі?
Формат: “Перевернутий урок”
частина І (робота вдома) Самостійне опрацювання  матеріалів, які підготував учитель та розмістив їх в Інтернет-ресурсах 
 частина ІІ ( виконання практичних завдань) Робота над виразним читанням, переказом,   виконання вправ, обговорення проблемних питань, створення проектів
Перебіг уроку
І. Організація класу. Привітання
            Любі  діти! Світ дивовижний вас вітає –
Всіх тих, хто вдумливо читає,
І тих, хто любить мандрувати
Та прагне більше пізнавати.
Долати знань високі мури
Вас кличе світ літератури
                                   (Є. Межелайтіс)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
      Слово вчителя.  Діти! Прочитайте епіграф до уроку. Кому належить цей вислів?  Чи згодні Ви з ним?  Спробуйте передбачити, про що будемо говорити на уроці?
      Прийом « Мікрофон».
Діти! Ви любите  мандрувати?   Чому? (під час подорожі можна пізнати рідний край, збагатити свої знання)                                                              Якщо Ви полюбляєте подорожувати, давайте здійснемо подорож історичними місцями України, Але для цього нам треба відповісти на запитання ( Адже  (сьогодні у Вас незвичний урок, він називається перевернутий урок. Ви самостійно  опрацьовували в Інтернет-ресурсах матеріали, які я підготувала для Вас) 
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Виконання домашнього завдання
«Мозковий штурм»   (можна показати декілька слайдів, 8-12,  з презентації до уроку)                                                                                                                      -   З творчістю якої письменниці познайомилися?
-          Де і коли народилася письменниця?
-          Коли Зірка Мензатюк почала писати перші вірші?
-          Де навчалася після закінчення школи?
-          Ким працювала письменниця після закінчення університету?
-          Чим займається зараз?
-          Як називається перша книжка ?  («Тисяча парасольок»)
-          Про які часи розповідається у повісті «Таємниця козацької шаблі»?
-          З якими замками, фортецями, історичними заповідниками ви познайомилися?
Словникова робота (з незнайомими словами ви ознайомилися попередньо, вони у Вас на картках)
-          Форт-  -  (франц. fort, від (латинс.) fortis – сильний, міцний).  Окреме замкнуте укріплення (постійне або тимчасове), одиничне або як складова частина зовнішньої лінії оборонних споруджень фортеці та укріпленого району. Синоніми: паланка, бастіон
-          Булава-палиця з кулястим потовщенням на кінці, яка була знаком гетьманської влади(в Україні і Польщі).
-          Корогва(хоругва)- прикріплене до довгого держала полотнище із зображенням святих, що несуть під час хресного ходу.
-          Реліквія -   Річ, яку особливо шанують і зберігають як пам'ять про минуле                                                                 
Гра «Лови помилку»
Перевіримо знання твору за допомогою гри «Лови помилку». Якщо правильне твердження, руку піднімають учні першого ряду, якщо  ні -   другого.
1.      У квартирі пана Богдана уподобав собі зявлятися один патріотично налаштований привид. (Так)
2.      Він порадив шукати старовинну реліквію на старому бойовищі, можливо, у замку чи фортеці на заході України. (Так)
3.      У подорож сімейство Руснаків вирушило на чорному джипі. (Ні)
4.      Першочерговою метою своєї подорожі визначили Берестечко. (Так)
5.      Наталка потрапила в пастку і впала в колодязь без води у замку в м. Дубно. (Ні. Тараканівська фортеця)
6.      Дівчинка в колодязі знайшла золоті монети і самоцвіти. (Ні)
7.      У Берестечку Руснаки приїхали у девяту пятницю після Великодня, коли туди збираються українці вшанувати память загиблих козаків. (Так)
8.      Батьків Наталки заарештували за крадіжку картини в Олеському замку. (Ні) В музеї пропав дорогий експонат – цінна картина  поч. ХУІІІ ст. (с111), пізніше  картина знайшлася.  Через це непорозуміння затримали батьків Наталочки, щоб  з’ясувати обставини))
9.      Якби Наталка з батьками не змогла вчасно відгадати загадку Антипка і знайти шаблю, вона мусила б брехати. (Так)
10.  Розгадати загадку Антипка допомогла пісня про Богдана Хмельницького. (Ні)
Підсумок вчителя . Результат гри  свідчать, що ви добре знаєте зміст повісті,  це допоможе  у  нашій подорожі.
IV. Повідомлення теми та мети уроку
Отже,  тема нашого  уроку: « Зірка Мензатюк. «Таємниця козацької шаблі»  -  пригодницька повість сучасної письменниці» про мандрівку історичними місцями України. Запишіть  тему в зошити.
Подорожуючи,   ми  не тільки здійснимо  мандрівку історичними місцями України,  а й  будемо шукати козацьку шаблю, яку треба врятувати, не дати продати за кордон, а повернути в музей.  Повість допоможе Вам підготуватися до дорослого життя,  пізнати себе, оточуючих людей, світ навколо.
Протягом уроку ми з’ясуємо жанр твору,  здійснимо віртуальну мандрівку історичними місцями України;  продовжимо  роботу над створенням презентації  «Мандрівка історичними місцями України»,  будемо вчитися
розвивати уміння переказувати та виразно читати, розрізняти фантастичне і реальне у творі,  виховувати  повагу до героїчного минулого нашого народу.
 Ключове завдання уроку:      знайти відповідь на питання «У  чому ж таємниця козацької шаблі?»
V. Виконання практичних завдань
        1. Створити кластер до  визначення жанру твору, який ми  почали вивчати
-          Підказка: На який твір усної народної творчості схожа повість? (На казку);
-          Чи є у творі фантастичні,  реальні події, персонажі? (Є,  як  реальн, так іфантастичні)
        2. Презентація «Мандри Руснаків історичними місцями :(перегляд презентації  і виступи учнів з інформацією про історико-архітектурні пам'ятки України, бліц-опитування до слайдів)).  Який замок на шляху Руснаків був першим?
- замок у Дубно;
- Тараканівський форт під Дубно;
- Берестечко та Козацькі Могили ;
- Олеський замок;
- замок-палац  у Підгірці:
- Кам'янець-Подільська фортеця;
- Хотинська фортеця ;
      3.Бліц-опитування: до 1 слайду
 Слайд 6-7: Чим замок у Дубно не сподобався Наталці?( бо  все вказувало, що шаблі там немає, ніхто  про неї не знав, «там кожен куток був виметений і побілений,  і скарбами ані пахло»);
 -  Яка несподівана зустріч здивувала Наталку? (зустріч з Антипом, який повідомив, що  власник шаблі нібито з Дубна, а покупець з Кам’янця-Подільського, що треба чатувати в обох місцях, щоб перехопити шаблю );
 Слайд 9-12: На який вчинок підмовив Антип дівчинку?  (задля шаблі обманути батьків і самій піти в Тараканівський форт;   
 -  Чому Наталка пішла у форт без батьків? ( батьки не погодилися б  видиратися на запаморочливу кручу);
-            Як дівчинка потрапила в пастку?  (коли вона почула голоси, то подумала, що це були власник шаблі і покупець,- вирішила заховатися -  і провалилася в кам’яний колодязь);
-          Про що думала Наталка у колодязі?   (як можна вибратися, згадала  Сіндбада-мореплавця; скільки людина може прожити без їжі; якщо Наталочку не знайдуть,  про неї напишуть у газетах як про мужню дівчинку,  яка, рятуючи національну реліквію, пожертвувала власним життям);  
    
 Слайд 15-17 :Про яке місто говорить мама Наталки на початку повісті: «Кожен порядний українець має побувати в … (Берестечку). Чому це так важливо? с.19);
-          Що ви дізналися про це місце зі сторінок повісті? (Під Берестечком була найбільша козацька битва, тому, може,  тут хтось знатиме про реліквію)
-          Де  відбулася  фатальна зустріч Наталочки з Антипком, коли вона не побоялася укласти  угоду навіть із чортиком, аби лиш відшукати шаблю
(зустріч відбулася уБерестечку, на Козацьких Могилах)
 Інсценізація.
-          Отже, яку  загадку загадав Антипко Наталці в обмін на шаблю?
-          («не горіх, а тверде; не панни , а в узорах жупани; стрілець іх сватав, та й голову склав»;
-          Хто допомагав розгадувати  цю загадку?
-          (Один з пластунів Василько: Не горіх, можливо це замок, Олеський чи інший; не горіх, а тверде – то тверді оборонні мури; не панни. Може, князівни чи королівни… Колись один шляхтич посватався до красуні Марціани, дочки одеського воєводи.  Йому  відмовили, і він пробив собі серце кинджалом у неї на очах. Отже і сватав, і голову склав.Загадка про Олесько! – переможно заявив він(с.85)
-          Якими постають козаки  в уривку…У зеленому вінку ясенів здіймалися дві церкви: старенька дерев’яна, в якій козаки молилися перед битвою, і велика церква-пам’ятник, змурована над останками загиблих. Ото перед нею й правили Службу Божу; (виразне читання уривків)
-          Яка риса була визначальною, найважливішою для справжнього козака?
Слайд 19-21 Чому  родина Русаків замість Олеськи попадають у Підгірці ? (підступний Антип міняє на дорозі показник);
-          Чому Антип постійно перешкоджав? (Він був чортом і не хотів, щоб знайшли шаблю);
-          Чому Наталка без остраху пішла на дивний нічний бал?
-          Як вона врятувалася від нечистої сили?
Слайд 23 Яка неприємність сталася з Руснаками в Олеському замку-музеї?

Слайд 29-31 Хотин.  Як Наталчин тато здогадався про відповідь на загадку? Що йому допомогло? (можна зачитати уривок с.136 або заслухати відповіді учнів:   пісня  про Сагайдачного допомогла у виборі подальшого маршруту, бо саме там була битва, в якій смертельно поранили Петра Сагайдачного, славетного гетьмана,  знаменитого стрільця з лука-сагайдака, тобто там був і горіх,  і стрілець…); Далі зачитати уривок с.139…Гляньте В узорах жупани – фортеця мов вишиванка
Слухання  уривку з  пісні «Ой на горі та й женці жнуть»  - Гей вернися Сагайдачний! Візьми собі жінку. Віддай тютюн-люльку, необачний!, Гей, долиною!);

Слайд 30 Чим завершилася мандрівка родини Руснаків? Вдалося їм урятувати старовинну реліквію? (с. 148)
-          Знайдіть та зачитайте опис шаблі ( ст. 148)
 4. Робота над виразним читанням:
- виразне читання учнями уривків, де змальовано останній бій козаків  (ст. 76-77 -  від слів «Їх стояло три сотні...» до «Лицарська смерть козакові дорожча»;
 ст. 78-79  - від слів «Бій на острові довершувався» до «Знову гомонів святковий майдан...»)
-          зачитати  опис шаблі ( ст. 148)
 5. Творчий переказ від імені героя уривку  (Наталочка у  пастці);
6. Робота в парах.  «Установи  послідовність подій, які  відбулися з Наталкою у Тараканівському форті»  (випереджувальне завдання);
      - Так ось який він, цей форт Тараканівський! Вритий у землю, мов кротяча нора, замаскований, наче засідка хижого звіра!
- Було страшно й… цікаво; зібравши всю свою рішучість, Наталочка ступила в пітьму.
- Це ж те місце, де Антип казав заховатися: два вузькі входи в стіні, один біля одного. Дівчинка кинулась у ближній хід і… Здається, кудись провалилася.
- Стіна була зліва, справа й позад неї. Колодязь, камяний колодязь. Вона вибрала не той вхід. І опинилася в колодязі.
- Тим часом мама з татом сиділи собі у машині, не підозрюючи, що на них насуваються тяжкі випробування.
- І тоді Машка показала свій норов: раптом ні з того ні з сього загуділа на всю долину.
- Батьки зайшли у форт, довго гукали Наталочку… з одного каземату почувся знайомий плач.
- Далі все закрутилося, як у калейдоскопі. Примчала машина швидкої допомоги, Наталочку видобули на білий світ – живу і майже неушкоджену, якщо не брати до уваги обдертих колін.
      Хто готовий презентувати свою роботу?   Прочитайте, як ви установили послідовність, хто допустив помилку виправте.
      7.  Інсценування  епізоду про угоду Наталки з Антипком (р.УІІ. с.82)

 8. Фізкультхвилинка ( https://www.youtube.com/watch?v=pFlFkofP6EE)
9. Яка розв’язка повісті?
( Разом зі своїми  друзями — пластунами зі Львова Северином та Василем Наталці таки вдається розгадати таємницю козацької шаблі. Миршавому не вдалося продати шаблю дебелому. Зашкодив наступ привидів , миршавий віддає шаблю Наталоччиній матері. Наталочці надали відзнаку пластунських вмілостей – Северин приколов на рукав пластунську нашивку. В епілозі – зустрічаємо шаблю в руках актора козака Андрія під час виконання вистави «Запорожець за Дунаєм»)
VI. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
      Виконання тестових завдань «Чи уважний ти читач» (за кожну правильну відповідь  2 бали);
1.     Національну реліквію – козацьку шаблю шукає родина:
А  патріотично налаштованого привида;
Б  Щуровських;
В  Руснаків;
Г  родина пластуна Северина.
2.     Машка – це:
А  головна героїня повісті;
Б  так звали патріотично налаштованого привида;
В  мама Наталки;
Г  машина.
3.     Наталка вперше познайомилась з Антипком:
А  на бензозаправній станції  (с.26);
Б  у Тараканівському форті;
В  на Козацьких Могилах;
Г  на балу у нечистої сили.
4.     Яка українська народна пісня звучала у повісті?
А  Пісня про Морозенка;
Б  пісня про Петра Сагайдачного;
В  пісня про Богдана Хмельницького;
Г  пісня про Устима Кармелюка.
5.     У бою під яким містом загинуло 300 козаків?
А  Берестечком;
Б  Хотином;
В  Олеськом;
Г  Камянець-Подільськом.
6.     Знайомого історика родини Руснаків звали:
А  паном Северином;
Б  паном Богданом;
В  паном Василем;
Г  паном Степаном.
Відповідь на ключове  питання:  Ось і завершилася наша подорож. Чи допомогла вона дати відповідь на запитання  «Яка таємниця козацької шаблі?»
Герої повісті шукали втрачену шаблю-реліквію, цінну річ, але вони і не підозрювали, що вже мали певні багатства: гордість за своїх предків, пошану до історичного минулого, любов до України.
-          Як одним словом ми можемо назвати таких людей?
«Незакінчене речення»
-          Продовжити речення «Патріот – це той, хто …»
-          Що нам, українцям, треба берегти і захищати? (Національні реліквії, які дісталися нам у спадок від предків; рідну землю)
-          У чому сила українського народу? (У єдності.)
VII. Підсумок уроку
Слово вчителя.
Наш урок завершується. Ми дійшли висновку, що наша сила в єдності. Усі ми – українці, нас єднає Батьківщина, почуття любові до неї, поваги до її нелегкої, але героїчної історії. І я бажаю вам, щоб почуття єдності, товариськості та патріотизму не полишали вас протягом усього життя, як не полишали вони душі наших славетних пращурів – козаків! Адже непоборним є той народ, який відчуває себе єдиним цілим!
УІІІ. Робота з рефлексійною анкетою
-          У кожного на парті лежить рефлексійна анкета. Виберіть ті твердження, які хотіли б продовжити.
1.      Сьогоднішній урок дав мені можливість зрозуміти …
2.      Після цього уроку я буду …
3.      Урок дав мені для життя …
ІХ. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання:
1. Перегляньте презентацію «Важливість знань про історичне минуле нашого народу (за повістю Зірки Мензатюк Таємниця козацької шаблі»
2.Подумайте: Чи згодні Ви  із висловом «Людина, яка не знає свого минулого ,  не варта майбутнього». Знайдіть в Інтернеті, кому належить цей вислів?
3. Запишіть в зошити і запам’ятайте вислови:
 Народ, що не знає своєї історії, народ сліпців. (О.Довженко ).
 Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ,  свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті  (Григорій Сковорода)
4. Випишіть з повісті прислів’я та приказки
3.Що допомогло  Руснакам розтлумачити загадку про горіх?
4. Ознайомтесь з повідомленням про шаблю
Складіть сенкан до слова шабля.








Урок №
Тема уроку: Основні види складнопідрядних речень
Мета уроку:
 знаннєва змістова: дати учням поняття про основні види складнопідрядних речень: складнопідрядні речення з підрядними означальними, складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними,  складнопідрядні речення з підрядними обставинними, закріпити поняття про сполучники та сполучні слова в складнопідрядних реченнях;
 діяльнісна змістова: виробляти вміння  визначати види складнопідрядних речень, правильно ставити розділові знаки в складнопідрядних реченнях, розвивати навички аналізу, спостережливість, увагу учнів
 Ціннісна змістова:  Виховувати внутрішню культуру людини
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок
Обладнання:
 підручник, дидактичний матеріал (картки),  малюнок «Асоціативна квітка», епіграф на дошці «Якщо добре працюватимеш, честь і славу матимеш»
                                                        Перебіг уроку
І. Організація класу до роботи. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
1.      Діти,  прочитайте епіграф  до нашого уроку: «Якщо добре працюватимеш, честь і славу матимеш». Запишіть це речення в зошити.
2.      Як Ви розумієте зміст цих слів?
      Так,  ви правильно зрозуміли.  Як колосок зростає з маленького пшеничного зернятка, так і шлях до знань починається з роботи на уроці. Тому я бажаю вам успіху і натхнення.
       - А яке це речення за будовою?  Визначте вид складного речення. Це складнопідрядне речення
 ІІ.  Повідомлення теми, мети уроку. Активізація  опорних знань, умінь і навичок
        Сьогодні на уроці ми засвоїмо поняття про основні види складнопідрядних речень. Запишіть тему уроку:
        Але перш ніж перейти до вивчення теми, давайте спробуємо пригадати все,  що вивчили на попередньому уроці. Будьте старанними й активними – і ви досягнете мети. 
      1. Індивідуальна робота  з картками біля дошки
Картка 1 (колективно)
      З поданих речень випишіть складнопідрядне, визначте головну й підрядну частини, складіть схему. Розкрийте зміст цього речення.
      Свій край – як рай, а чужа країна – як домовина. Чужина – не рідна мати, хліба не дасть. Тримайся за землю матінку: вона одна не видасть. Та земля мила,  де мати родила. 
Картка 2  (самостійна робота учня).
       З поданих речень випишіть складнопідрядне, визначте головну й підрядну частини, складіть схему. Прокоментуйте зміст цього речення.
      Будь не тільки сином свого батька, а й сином свого народу. Гірка робота, а солодкий плід.  Роби добре – добре й буде. Не залишай на завтра те,  що можна зробити сьогодні. 
Картка 3
     З поданих речень випишіть складнопідрядне, визначте головну й підрядну частини, складіть схему. Прокоментуйте зміст цього речення.
      Що посієш, те й пожнеш. Не краса красить, а розум. Любиш кататися – люби й саночки возити. Не рий другому яму - сам у неї впадеш. 
      2.  Вибіркова перевірка домашнього завдання ( зачитати 1,  3 речення). Була творча робота. З простих речень скласти складнопідрядні речення.
      3. Колективна перевірка  індивідуальних завдань біля дошки, оцінювання відповідей. 
       4. Вправа  „Незакінчені речення ”
     - складне речення – це...
     - складнопідрядне речення – це...
     - серед частин складнопідрядного речення виділяють…. незалежну (головну частину)  і залежну (підрядну частину)
     -  головне речення в складнопідрядному реченні – це те, ….
     - частини в складнопідрядному реченні поєднуються за допомогою...
 (сполучників  підрядності)
      - до сполучників підрядності належать такі сполучники … бо, щоб, що, як, ніби, завдяки тому що, перед тим, як, якби,  через те що 
     - сполучне слово відрязняється від сполучника тим, що.... (виступає членом речення)
     - підрядне речення  може стояти перед…
 ІІІ. Засвоєння нових знань, умінь і навичок
      1. Колективна робота. Для  засвоєння видів складнопідрядного речення проведемо спостереження. По-перше,  пригадайте,  які  другорядні члени речення ви знаєте. На які питання відповідає додаток? означення? обставина?
      2.  Вправа «Асоціативна квітка»
 Уявіть собі стебельце,  на якому зростають три квітки  (малюнок на дошці)
     Записуємо речення: Який Сава,  така й слава.  (Поставте питання від головної частини  (слава яка?)  Який член речення головної частини  пояс нює підрядна частина?  Подивіться на нашу квітку.  Як ви гадаєте, до його виду складнопідрядних речень відноситься наше речення?   Дайте визначення  складнопідрядного речення з підрядним означальним. А тепер перевірте свої висновки з підручником.
      3.Робота з підручником ( читання теоретичного матеріалу).
      4. Робота біля дошки. Визначення  складнопідрядних речень з підрядними з’ясувальними та обставинними ( запис речень, пояснення учнями)
      Щоб лиха не знати, треба своїм плугом на своїй землі орати.   (Це складнопідрядне речення з підрядним  з’ясувальним,   підрядна частина пояснює те, про що йдеться в головній частині, відповідає  на питання непрямих відмінків).   Як хочеш їсти калачі, то не сиди на печі (обставинне)
    5. Бліц-опитування.  Подивіться на нашу квітку і зробіть висновок:
-          на які групи поділяються  складнопідрядні речення?
-          як  розрізнити ці речення?
-          що треба знати,  шоб правильно визначити різновид складнопідрядного речення?
-          на які питання відповідають означення?
-          назвіть питання непрямих відмінків
-          на які питання відповідають обставини?
-          пригадайте сполучники  підрядності
-          діти,  що об’єднує  речення, які ви записали сьогодні  на уроці?
  Ці речення -  перлини народної мудрості –  прислів’я.
-          що таке прислів’я?  Прислів’я – це короткі  висловлювання повчального змісту, в якому прихована багатовікова народна мудрість, народні моральні норми, за якими жили наші пращури і за якими маємо жити й ми.
       Сподіваюся, що цей урок посіє у ваших душах ті моральні риси, про які  здавна говорив наш народ. Отже, прислухайтеся до народних порад . Успіху вам.
ІУ. Вправи на закріплення
      1. Вправа  „Згоден? Не згоден? Обгрунтуй.” (На парти роздаю речення)  

Який господар, така й худоба – речення обставинне
 (Ні, це  означальне,  чому?)
Коли добрі люди до тебе, то й ти будь ліпший  – підрядне означальне  (Це обставинне,  чому?)
Хто сидить склавши руки, той даремно надіється  підрядне означальне (Так, поясніть)
Хто шанується, того й люди шанувати будуть  – підрядне з’ясувальне (Так, це з’ясувальне, пояс ніть)
Який порядок у себе заведеш, таке й життя поведеш. – підрядне з’ясувальне (Ні, Це означальне, поясніть) 
      2. Вправа „Дерево пізнання” (Робота в групах) 5 хв
На цьому дереві ростуть плоди, не прості, а чарівні. Шлях до знань гіркий, зате плід солодкий. Спробуйте знайти свої плоди знань.
      Представники кожної групи зривають однакову кількість плодів з дерева пізнання й починають працювати.
 Перша група знаходить речення з підрядними означальними.
 Друга – з підрядними з’ясувальними
 Третя – з підрядними обставинними
Учні кожної групи  знаходять і записують речення в зошити, визначають вид підрядного речення.
Як ми до людей, так і люди до нас  (обставинне)
Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається ( означальне)
Як хочеш їсти калачі, то не сиди на печі  (обставинне)
Яка хата, такий тин (означальне).    Який батько, такий син.(означальне)
Що маєш казати, наперед обміркуй  (з’ясувальне)
Яке дерево, такий і плід  (означальне)
Коли господар лежить на печі, то пусто в хліві (обставинне)
Що написано на роду, того не об’їдеш і на льоду  (з’ясувальне)
Які мамка й татко, таке й дитятко  (означальне)
      3. Підсумки роботи кожної групи. Оцінювання відповідей.
 
      4. Творче моделювання
 Доповніть речення самостійно складеною підрядною частиною.
Не відкладай на завтра того, ... що можна зробити сьогодні (з’ясув.)
Гарно там живеться, ... де гуртом сіється і жнеться. (обставинне)
Книга вчить, ...  як на світі жить  (з’ясувальне)
5.      Буквений диктант ( Робота в парах). Прочитайте речення, позначте буквами їх різновид. Підрядні означальні – ПО, підрядні з’ясувальні – ПЗ, підрядні обставинні – ПОБ.
Кому правди не треба, тому й честь не потрібна (ПЗ). Як підрубаєш душу, то зрубаєш все (ПОБ).  Коли дитини не навчиш у пелюшках, то не навчиш у подушках.(ПОБ).  Хто ошпарився на молоці, той і на воду дує (ПО).  Яке їхало, таке й здибало(ПО). Не роби комусь того, що тобі не мило(ПЗ).
6. Конструйоване завдання. Речення, ускладнені дієприкметниковими зворотами, перетворіть на складнопідрядні речення. Якими реченнями ( з вивчених сьогодні) ви їх заміните?
Я довго згадував слова, сказані батьком. Злі вчинки, заподіяні тобою, люди згадуватимуть довго. Приказки та прислів’я, складені нашим народом, залишаються в пам’яті кожного покоління.
          7 .Орфографічна розминка ( диктант з таємницею).
Подані слова запишіть у дві колонки: з апострофом та без нього. У кожному слові підкресліть першу літеру і прочитайте словосполучення.      1.Риб’ячий, інтер’єр, дерев’яний, надвечір’я, арф’яр.
 2. Медвяний, ошатністю,вітряний, ательє.
      Відповідь: рідна мова
У. Домашнє завдання: інструктаж щодо його виконання
V. Рефлексія (вправа  «Мікрофон»)
      -  Складнопідрядні речення поділяються на ....
      -   Щоб визначити вид складнопідрядного речення, потрібно...
      -  Які моральні риси ви хотіли б виховати в собі?
УІІ. Підсумок уроку
        Слово вчителя. Ось і закінчився наш урок. Ви навчилися розрізняти види складнопідрядних речень, та найголовніше, на мою думку, ви пізнали народну мудрість, яка вчила вас, як потрібно жити та яким потрібно бути.












Тема уроку: Зірка Мензатюк. «Таємниця козацької шаблі» - пригодницька повість сучасної письменниці про мандрівку історичними місцями Укра...